Úloha koreňového napájadla v koreňovom prostredí:
Keď stojí v pôde otvorom nahor, časť dažďovej vody, zavlažovacej vody sa "zachytí" v bunke (vnútri rúrok), správa sa ako miska.
V tomto prípade zachytená voda vyplavuje živiny z bunkovej steny a vzniknutý roztok zostáva vo vnútri bunky. Koreňové napájadlo, podobne ako živná tyčinka, uvoľňuje živiny postupne, ale na rozdiel od živnej tyčinky je rýchlosť vyplavovania živín oveľa pomalšia, t. j. na rozdiel od hnojiva trvá dlhší čas, kým začne pôsobiť, a to v závislosti od prietoku vody a počtu mikroorganizmov (baktérií, húb) v pôde.
Koreňovým napájadlom koreňové prostredie vytvára "biotop" pre pôdny život, plný zárodkov. Vo voľnej, vzdušnej štruktúre rastlina a mikroorganizmy súperia o živiny. Koreňový systém rastliny uzatvára toto "prostredie" a vďaka prospešnej činnosti baktérií a húb sa pre rastliny sprístupňujú makro- a mikroživiny, ktoré sú pre ne ťažko prijateľné.
Keď je bunka položená otvorom na dol v pôde, prevzdušňuje sa. Živiny sú v pôde rozpúšťané vodou bez ohľadu na jej polohu. Technológia výroby koreňového napájadla umožňuje postupné uvoľňovanie živín. Bunky zabezpečujú drobivú, voľnú štruktúru počas niekoľkých rokov.
Prírodné materiály použité pri výrobe buniek účinne spomaľujú vyplavovanie pôdy.
Použitie koreňového napájadla vedie k oveľa nižšej spotrebe vody.
Pri dlhodobej absencii zrážok a zavlažovania sa preukázalo, že korene rastú v smere vlhkosti. V čase sucha je voda zachytená v bunkách záchranným lanom pre rastliny a život v pôde.Priepustnosť pôdy ako celku sa v prípade nadmerného vodného zaťaženia zachováva. Vodu zadržiavajú len bunky.
V suchej pôde majú korene rastlín sťažený prístup k živinám. Ak sa tak stane, rastlina ju využíva na rast svojho koreňového systému.
V príliš vlhkej pôde bez prístupu vzduchu majú rastliny problémy s výživou.
V príliš hustej, zhutnenej pôde rastliny tiež trpia nedostatkom vzduchu a voda si ťažko nájde cestu. V pôdnom prostredí bez vzduchu je životný priestor mikroorganizmov obmedzený a ich "transformačná" činnosť neslúži rastline. Chemické zloženie pôdneho roztoku je mimoriadne dôležité. Skúsenosti ukázali, že až na niektoré výnimky môžu rastliny prijímať živiny, ak je pH koreňového prostredia 6 - 6,5. Naše pokusy ukazujú, že sľubnejšie je kolísanie pH.
|